Friday, February 27, 2009

Unde e spectacolul?

Urmărind meciurile din Champions League(transmise de PRO TV), mi-am pus următoarea întrebare: unde e spectacolul? Unde a dispărut acel fotbal spectaculos, care te ţinea lipit de televizor, când începea meciul, şi chiar şi la pauză rămâneai în faţa micului ecran, deoarece abia aşteptai să înceapă repriza a doua. Acum totul sa schimbat. Meciurile Inter-Manchester şi Real-Liverpool, m-au dezamăgit total. Am constatat că spectacolul din fotbal e pe cale de dispariţie! Meciurile sunt mult prea tacticizate, spectacolul dispare, antrenorii parcă sunt profesori de matematică, şi jucătorii sunt elevii. Mai nou, când joacă echipele mari, meciul e atât de tacticizat, de parcă nu la fotbal mă uit ci la o partidă de şah! De exemplu cei de la Real nu au jucat deloc fotbal, în comparaţie cu meciul din campionat(împotriva celor de la Real Betis, terminat cu scorul de 6-1 pentru madrileni), desigur nu putem compara Betis cu Liverpool, dar totuşi echipa Realului a fost aproape aceaşi, dar au jucat total diferit, nu ştiau ce să facă cu mingea, sa văzut clar, că le lipseşte un play-maker, un Zidane. Noroc cu două meciuri: Sporting-Bayern, unde chiar am văzut goluri multe şi faze frumoase, şi meciul de aseară(Milan-Werder). Când mă refer la spectacol, nu vreau neapărat goluri multe, ci faze frumoase, driblinguri spectaculoase etc. Golurile fac un meci şi mai frumos, dar amintiţi-vă de vremurile când jucau jucători ca Zidane, Hagi, Adrian Ilie, ce meciuri vedeam atunci. Era spectacol total pe teren. Jucătorii jucau fotbal cu zâmbetul pe buze, nu ca acum, când se citeşte stresul, îngrijorarea de faţa jucătorului când intră pe teren, ca nu cumva să greşească o pasă, o fază, că e înjurat de colegi, de antrenor, şi de suporteri! Sunt sigur că vă amintiţi de meciurile Manchester United-Real Madrid terminat 4-3 şi finala Champions League din 2005 dintre Milan şi Liverpool(3-3 după 90 de minute) care ne-au oferit un spectacol total. Amintiţi-vă ce meciuri făceau Adi Ilie şi Hagi atât la echipele de club, cât şi la naţională. Aceşti jucători jucau de plăcere fotbal, nu jucau numai pentru bani. Dar de atunci s-au schimbat multe... pe atunci, încă se juca fotbal adevărat, fotbal spectaculos, dar cu trecerea anilor, cu evoluţia tehnologiei, şi sportul devine tot mai tacticizat, în dauna spectacolului. Trăiesc totuşi cu speranţa că The Show Must Go On !!!