Sunday, February 22, 2009

Nu e un vis...e REAL(Madrid) !!!

Sâmbătă seara pe Santiago Bernabeu a fost o seară magică. Echipa din capitala Spaniei, Real Madrid a făcut spectacol împotriva celor de la Real Betis. A fost o primă repriză fantastică, marcându-se în total 7 goluri. Raul, căpitanul celor de la Real Madrid trăieşte o a doua tinereţe! În ultimele meciuri el a reuşit să-l depăşescă pe marele Di Stefano, devenind cel mai bun marcator din istoria clubului spaniol. Principalii actori ai primei reprize au fost, Raul, Huntelaar, Sergio Ramos şi Higuain. Argentinianul a fost cel care a marcat primul în minutul 6, apoi şi-a început recitalul olandezul Huntelaar, marcând două goluri în minutele 15 şi 24, a urmat Raul care înscris tot două goluri în minutele 36 şi 42, Sergio Ramos fiind cel care a închis tabela în minutul 44. Cei de la Betis au reuşit să înscrie golul de onoare în minutul 30 prin Oliveira. Surprizele nu s-au oprit aici, deoarece în derbyul catalan dintre FC Barcelona şi Espanyol Barcelona, cei de la Espanyol au reuşit să învingă cu 2-1 prin golurile marcate de veteranul Ivan de la Pena. Publicul de pe Bernabeu în repriza a doua a fost mai interesată de desfăşurarea meciului din Barcelona, iar când cei de la Espanyol au reuşit să înscrie tot stadionul aplauda reuşitele jucătorilor de la Espanyol. Real sa apropiat la 7 puncte de Barca, dar va avea meciuri grele, primul fiind în Champions League împotriva celor de la Liverpool, apoi urmând în campionat meciul cu Espanyol. Oricum campionatul în Spania pare relansat, şi probabil va avea un final incendiar...fără valize!