Sunday, November 2, 2008

Massa, campion pentru câteva secunde!

O cursă, care a început promiţător. În calificări, Felipe Massa a obţinut pole-positionul, la care spera el, şi milioanele de fani Ferrari. Începe cursa, cu o ploaie care anunţa o întrecere spectaculoasă, şi crea confuzie în rândul tehnicienilor, dar a fost o alarmă falsă, deoarece aversele nu au ţinut mai mult de 10 minute. O cursă plină de speranţe, de emoţii, dar tururile erau aproape la fel. Nu se schimba aproape nimic. Hamilton nu forţa, ştia că nu are voie să greşească, şi mergea foarte precaut. Massa era lider, dar degeaba, dacă Hamilton termina cursa cel puţin pe locul 5, devenea cel mai tânăr campion mondial. În turul 56, Vettel trece de Kovalainen şi-l ameninţă pe Hamilton, dar oare are curajul tânărul german să-l depăşească să se împlice în această luptă a titanilor? Lovitură de teatru, în turul 66 începe ploaia! Echipele intră la boxe, schimbă pneurile, oare acum se va decide titlul? După ieşirea de la boxe, clasamentul e: Mass ape 1, Hamilton pe 5, dar după el este tânărul Vettel. Oare are curajul să se împlice? DA, ARE CURAJUL !!! În turul 70, trece de Hamilton, şi în acest moment Massa e campionul mondial. Ce lovitură de teatru. Fanii scuderiei italiene, sunt în extaz! Massa trece, linia, de start-sosire, şi e campion mondial, familia Massa e foarte bucuroasă, dar tatăl pilotului îi îndeamnă la calm, parcă simte ceva,….şi da Hamilton trece de Timo Glock, în ultimul viraj, şi devine cel mai tânăr campion mondial din istoria Formulei 1. Imaginile sunt fantastice, o familie, o echipă dezamăgită, altă familie, o altă echipă la câţiva metri distanţă fericită. Incredibil, câteva poate conta o secundă. Massa a fost campion mondial pentru câteva secunde. Dar aşa a fost să fie, Massa câştigă acasă, câştigă lupta, dar pierde războiul..Cu siguranţă trebuie să învăţăn, că trebuie să lupţi până în ultima clipă, deoarece adevăraţii campioni nu renunţă aşa uşor, poate nu renunţă chiar niciodată!!!