Sunday, December 14, 2008

Mess(i)eraşi

Sâmbătă seara de la ora 23(ora României) sa disputat marele derby al Spaniei: El Classico. Pe o ploaie torenţială ambele echipe au intrat pe teren hotărâte să facă un meci mare, şi desigur să câştige. În ciuda ploii, gazonul de pe stadionul Camp Nou sa prezentat în condiţii excelente. Începe meciul, şi parcă madrilenii încă nu-şi dau seama de acest lucru, deoarece jucătorii echipei catalane sunt peste tot, domină tot terenul. Mingea parcă se lipeşte de picioare lui Messi, şi argentinianul trece de jucătorii Realului, ca de nişte jaloane. Drenthe încearcă să pătrundă pe partea stângă, dar degeaba, nu reuşeşte,nu se poate compara cu Roberto Carlos. Cât despre Sneijder, parcă nici nu e prezent pe gazon, e ca şi inexistent, pe flancul drept al echipei din Madrid. Barcelona are ocazie după ocazie, dar fundaşii madrileni se aruncă cu disperare în faţa mingii, şi Casillas, e un adevărat înger păzitor, în poarta Realului. Echipa din capitala Spaniei încearcă să înscrie pe contraatac, dar fundaşul olandez, Royston Drenthe ratează singur, cu portarul. Se înmulţesc ocaziile la poarta lui Casillas, dar prima repriză se încheie cu acelaşi scor cu care a început, adică 0-0. Începe repriza a doua, dar Realul nu arată ca în vremea când magicianul Zidane, era play-makerul echipei, cu toate că în primele zece minute ale reprizei secunde parcă au dominat mai mult. Se apropie finalul meciului, şi se vede că catalanii vor neapărat să câştige, antrenorul Guardiola, face o schimbare inspirată, în locul lui Gudjonsen, intră tânărul Sergio Busquets, care obţine un penalty în minutul 70, dar Casillas apără! Oare-şi revine Realul? Nu, degeaba face schimbări defensive, Juande Ramos, Barcelona deschide scorul cu puţin noroc, după un corner executat de Xavi, Eto’o înscrie. Madrilenii nu-şi revin, şi în prelungiri, Messi înscrie al doilea gol. Barcelona-Real Marid 2-0. Cu ajutorul acestei victorii, catalanii s-au distanţat la 12 puncte de Real Madrid, dar totuşi sunt de părere că, încă nu sa încheiat lupta pentru titlu în Spania, şi sa văzut în acest meci, că jucătorii Barcelonei, nu au reuşit chiar aşa un meci spectaculos, cum şi-au dorit, şi nu au putut obţine victoria chiar aşa uşor, ca în celelalte meciuri, când au câştigat la scor. Deci Barcelona a mai câştigat o luptă, dar mai e mult, până să câştige războiul.